_optymalizacja w transporcie

Wykład 00
Wprowadzenie

Streszczenie: Prezentacja dotyczy kluczowych pojęć z zakresu optymalizacji w trancporcie i logistyce, takich jak: decydent, sytuacja decyzyjna, problem decyzyjny, model matematyczny, katagorie problemów decyzyjnych. Omówione zostały kluczowe etapy procesu rozwiązywania problemu decyzyjnego (optymalizacji). W ramach wykładu przedstawiony został również ramowy program zajęć oraz podstawowa i uzupełniająca literatura przedmiotu.

pdf ic

Pobierz:
Wykład 00 | Aktualizacja: 2020.10.08


Wykład 01
Budowa portfela produktowego | Zastosowanie programowania liniowego 

Streszczenie: Wykład dotyczy zasad budowy portfela produktowego, dzięki zastosowaniu techniki programowania matematycznego. Model problemu portfelowego został sformułowany w postaci zadania programowania liniowego i rozwiązany z zastosowaniem dwóch alternatywnych technik: metody graficznej oraz metody simplex w postaci Solvera dostępnego w pakiecie MS Excel (Office). W ramach wykładu prezentowane są również zasady prowadzenia analizy wrażliwości problemu z zastosowaniem generowanych raportów: wyników, wrażliwości i gra-nic (opcja Solver-a). 

pdf ic

Pobierz:
Wykład 01
| Aktualizacja: 2020.10.08

pdf ic

Pobierz:
Przypadek kształtowania portfela - FLS | Aktualizacja: 2019.03.02


Wykład 02
Określenie kompozycji taboru | Zastosowanie programowania całkowitoliczbowego 

Streszczenie: Materiał wykładowy dotyczy podstawowych zasad ustalania typów i liczebności taboru w przedsię-biorstwie transportowym - problem kompozycji taboru, w oparciu o zdefiniowany zbiór zadań przewozowych. Model problemu kompozycji taboru został sformułowany w postaci zadania programowania całkowitoliczbowego i rozwiązany z zastosowaniem techniki ograniczeń i rozgałęzień, ang. branch&bound (dostępnej w narzędziu Solver dla pakietu MS Excel). 

pdf ic

Pobierz:
Wykład 02 | Aktualizacja: 2020.03.20

pdf ic

Pobierz:
Przypadek ustalenia kompozycji taboru - MPK | Aktualizacja: 2020.03.20 


Wykład 03
Problem plecakowy | Zastosowanie programowania binarnego i całkowitoliczbowego 

Streszczenie: Wykład dotyczy sformułowania problemu załadunku / pakowania produktów do opakowań zbiorczych, wyrażony w postaci klasycznego problemu plecakowego. W trakcie zajęć budowane są modele optymalizacyjne z zastosowaniem programowania binarnego i całkowitoliczbowego, w zależności od specyfiki rozważanego problemu załadunku, tj. załadunku pojedynczych sztuk produktów lub załadunku złożonego zestawu produktów (co do struktury i liczby każdego z typów produktów).  

pdf ic

Pobierz:
W
ykład 03 | Aktualizacja 2019.03.24

pdf ic

Pobierz:
Przypadek pakowania produktów - sprzedaż internetowa
| Aktualizacja: 2019.03.24 


Wykład 04
Przydział zadań i harmonogramowanie pracy | Zastosowanie programowania binarnego 

Streszczenie: Wykład dotyczy zastosowania problemu przydziału do uproszczonego rozwiązania zagadnienia harmonogramowania pracy. Analizowany jest problem przydziału pracowników do zadań, przy czym zadania te posiadają już zdefiniowane ramy czasowe ich realizacji. Dla takiego problemu budowany jest model matema-tyczny, będący przykładem zadania programowania binarnego, a następnie problem rozwiązywany jest z zastoso-waniem Solver-a dla MS Excel. 

pdf ic

Pobierz:
Wykład 04 (pdf) | Aktualizacja: 2019.04.09

pdf icPobierz:
Przypadek harmonogramowania pracy kierowców autobusowych (pdf)
| Aktualizacja: 2019.04.09

xlsx ic

Pobierz:
Przypadek harmonogramowania pracy kierowców autobusowych (xlsx)
| Aktualizacja: 2022.11.26



Wykład 05

Klasyfikacja modeli planowania sieci. Model 1Po_1Pr_KT | Zastosowanie programowania liniowego 

Prezentacja dotyczy klasyfikacji modeli planowania sieci dostaw (dystrybucji) towarów z uwagi na: 1) liczbę poziomów sieci, 2) liczbę produktów, 3) kryterium optymalizacji (kategorie kosztów). W ramach zajęć rozważany jest również podstawowy model planowania sieci 1-poziomowej, 1-produktowej, kształtowanej z uwagi na koszt transportu, tj. model 1Po_1Pr_KT. Model ten znany jest również jako klasyczny problem transportowy. Analizowany jest przypadek zbilansowany oraz niezbilansowany, a w tym ostatnim przypadku dwa podstawowe sposoby jego rozwiazania, tj. poprzez modyfikację konfiguracji sieci dostaw lub modyfikację modelu matematycznego.

pdf ic

Pobierz:
Wykład 05 (pdf) | Aktualizacja: 2020.05.04

xlsx ic

Pobierz:
Model 1Po_1Pr_KT_zb+nzb (xlsx) | Aktualizacja: 2020.05.04


Wykład 06
Planowanie sieci dostaw - model 1Po_1Pr_KT+KM | Zastosowanie programowania liniowego

Wykład dotyczy planowania sieci dostaw w przypadku występowania układu 1-poziomowego (wyodrębniony jest zbiór nadawców i odbiorców; brak jest pośredników), 1-produktowego (w sieci identyfikowany jest jednorodny produkt), a optymalizacja sieci dostaw odbywa się w oparciu o funkcję kosztową transportu i magazynowania. Uwzględnienie kosztu magazynowania w funkcji optymalizacyjnej czyni model 1Po_1Pr_KT+KM o tyle odrębnym od modelu 1Po_1Pr_KT, że pozwala na wybór lokalizacji magazynów wysyłkowych (nadawców) sposóród zbioru rozważanych alternatywnych lokalizacji.

pdf ic

Pobierz:
Wykład 06 (pdf)
 | Aktualizacja: 2020.05.18

xlsx ic

Pobierz:
Model 1Po_1Pr_KT+KM (xlsx) | Aktualizacja: 2019.05.19 


Wykład 07
Planowanie sieci dostaw - model 2Po_1Pr_KT | Zastosowanie programowania liniowego

W ramach wykładu analizowany jest przypadek 2-poziomowej, 1-produktowej sieci dostaw, w którym lokalizacja wszytkich obiektów wchodzących w skład tej sieci (równiez ich wilekości) jest narzucona. W rezultacie optymalizacja takiej sieci dostaw prowadzona jest wyłącznie w odniesieniu do planu przewozowego pomiędzy poszczególnymi obiektami na dwóch poziomach. Funkcją celu jest minimalizowana funkcja łącznych kosztów transportu. W zbudowaniu modelu i jego testowaniu pomocny jest przygotowany plik (xlsx) z para-metrami sieci dystrybucji.

pdf ic

Pobierz:
Wykład 07 (pdf) | Aktualizacja: 2020.05.25

xlsx ic

Pobierz:
Model 2Po_1Pr_KT (xlslx) | Aktualizacja: 2020.05.25

xlsx icPobierz:
Model 2Po_1Pr_KT_niezbilanowany
| Aktualizacja: 2022.12.17



Wykład 08
Planowanie sieci dostaw - model 1Po_2Pr_KT | Zastosowanie programowania liniowego

W ramach wykładu analizowany jest przypadek 1-poziomowej, 2-produktowej sieci dostaw, w którym lokalizacja punktów nadania oraz wielkość obiektów w tych lokalizacjach są zdefiniowane a'priori. Optymalizacja takiej sieci dostaw prowadzona jest wyłącznie w odniesieniu do planu przewozowego pomiędzy poszczególnymi obiektami. Funkcją celu jest minimalizowana funkcja kosztów transportu w całej sieci dostaw. W zbudowaniu modelu i jego testowaniu pomocny jest przygotowany plik (xlsx) z parametrami sieci dostaw.

Pobierz:
Wykład 08 (pdf) | Aktualizacja: 2020.06.08

Pobierz:
Model 1Po_2Pr_KT (xlsx)
 | Aktualizacja: 2020.06.08


Wykład 09
Planowanie sieci dostaw - model 1Po_2Pr_KT+KM | Zastosowanie programowania liniowego

W ramach wykładu analizowany jest przypadek 1-poziomowej, 2-produktowej sieci dostaw, w którym lokalizacja punktów nadania oraz wielkość obiektów w tych lokalizacjach są nieznane. Optymalizacja takiej sieci dostaw prowadzona jest w odniesieniu zarówno do planu przewozowego pomiędzy poszczególnymi obiektami, jak również kosztów funkcjonowania obiektów magazynowych nadawców, z których następuje wysyłka dostaw. Funkcją celu jest minimalizowana funkcja łącznych kosztów transportu i magazynowania. W zbudowaniu modelu i jego testowaniu pomocny jest przygotowany plik (xlsx) z parametrami sieci dystrybucji.

pdf ic

Pobierz:
Wykład 09 (pdf) | Aktualizacja: 2019.06.02

xlsx ic

Pobierz:
Model 1Po_2Pr_KT+KM (xlsx)
| Aktualizacja: 2019.06.02


Wykład 10
Kształtowanie sieci dystrybucji towarów. Model: 2Po_1Pr_KT+KM. Zastosowanie programowania kombinatorycznego

Wykład dotyczy kształtowania (przebudowy) sieci dystrybucji towarów - model 2Po1Pr dla przedsiębiorstwa Polbita Sp. z o.o., właściciela sieci drogerii NATURA. Siec ta bazuje na jednym magazynie centralnym, w którym skoncentowany jest zapas towarów handlowych, zbiór magazynów przeładunkowych oraz dynamicznie zmieniająca się liczbę drogerii. W trakcie wykładu prezentowane da praktyczne doświadczenia z przebiegu prac nad optymalizacją sieci oraz uzyskane wyniki (w różnych scenariuszach biznesowych). 

materiał wykładowy: nie jest udostępniany
przeczytaj więcej:
- informacja prasowa o realizacji projektu na portalu ONET.BIZNES (link)
- warsztaty dla szefów logistyki pt.: Jak w drogeriach NATURA ograniczono koszty dystrybucji o 12% rocznie?
- artykuł w czasopiśmie Nowoczesny Magazyn o realizacji projektu (link do artykułu na stronie domowej lub link na
academia.ed

(c) Piotr Sawicki | 2014-2025 | Link: Erasmus+ na WILiT | Virtual DECISION Lab